Szefowa zwykle radzi sobie świetnie
Zwiększenie udziału kobiet we władzach firm może przyspieszyć działania przedsiębiorstw dla zrównoważonego rozwoju.
Firmy z przewagą kobiet na stanowiskach menedżerskich cechują się większą wrażliwością na istotne dla inwestorów kwestie ESG: ochronę środowiska naturalnego i klimatu (E), odpowiedzialność społeczną (S) i ład korporacyjny (G) – wynika z danych wywiadowni gospodarczej Dun & Bradstreet.
Wywiadownia na podstawie danych w rejestrach sądowych przeanalizowała 137,5 tys. polskich przedsiębiorstw pod kątem udziału i roli kobiet w ich władzach. Co prawda okazało się, że panie stanowią tylko niewielką, 17-proc. część menedżerów pełniących tam kluczowe funkcje, ale za to firmy, w których mają przewagę na stanowiskach kierowniczych, wyróżniają się zaangażowaniem w ESG.
Nie tylko prawie sześć na dziesięć tych przedsiębiorstw jest pozytywnie nastawionych do zasad zrównoważonego rozwoju, ale i prawie połowa (46,5 proc.) stosuje je w swej działalności.
Wystarczy jedna trzecia
Takie same wnioski przynoszą badania i analizy prowadzone za granicą. – Większa obecność kobiet na najwyższych przywódczych stanowiskach nie tylko wpływa pozytywnie na rentowność firm, ale prowadzi również do wyższych standardów środowiskowych, społecznych i zarządczych – podkreślają Alexandre Di Miceli i Angela Donaggio, eksperci w dziedzinie ładu korporacyjnego i autorzy raportu „Women in Business Leadership...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta