Jak uchronić firmę przed nieuczciwymi transakcjami?
Weryfikacja kontrahentów biznesowych jest jednym z kluczowych kroków przy podejmowaniu decyzji o nawiązaniu współpracy handlowej. Przeprowadzona odpowiednio ułatwi wykazanie należytej staranności przed organami kontroli oraz zabezpieczy przed karami finansowymi.
Polski rynek cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów zewnętrznych, co stawia przed polskimi przedsiębiorcami wyzwanie, jak skutecznie zweryfikować potencjalnego partnera biznesowego z zagranicy.
Formy zawarcia umowy
Często zdarza się, że w przy zawieraniu umów przedsiębiorcy nie dopilnowują, by znalazły się w nich wszystkie podstawowe dane identyfikujące podmioty. Z jednej strony przedsiębiorcy wykazują się wyjątkowymi umiejętnościami nawigacji pomiędzy stertami dokumentów, oświadczeń i wymaganych wniosków, z drugiej strony natomiast , przy nawiązywaniu współpracy często zapominają o zabezpieczeniu swoich interesów odpowiednimi klauzulami. Problem pojawia się najczęściej w sytuacji nieterminowego spełniania świadczeń przez drugą stronę kontraktu. Zamieszczenie w umowie odpowiednich danych identyfikujących kontrahenta zdecydowanie ułatwia dochodzenia należności.
Pomimo, iż polskie prawo dopuszcza zawarcie między przedsiębiorcami umowy ustnej, jej brzmienie i ustalone warunki zawsze warto potwierdzić na piśmie. Sytuacja i duże tempo prac mogą nierzadko wymuszać zawarcie umowy w mniej sformalizowany sposób. Z uwagi jednak na ograniczenia dowodowe umowy zawartej w takiej formie, jak również ewentualne niejasności oraz różnice w interpretacji niektórych jej postanowień przez strony, nie należy poprzestawać na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta