orzecznictwo
Ochrona dóbr osobistych ma wyjątkowo zróżnicowane zakresy podmiotowe i przedmiotowe ocenianych sytuacji. Jednym z najnowszych i ciekawych przykładów jest analiza naruszenia tych dóbr poprzez zlecenie usługi detektywistycznej, poczyniona w uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego z 16 września 2022 r., II CSKP 355/22 (orzecznictwo SN dostępne na www.sn.pl).
Podstawą analizy Sądu Najwyższego było zlecenie przez pozwanego w procesie o ochronę dóbr osobistych detektywowi obserwacji żony i ustalenie oraz zebranie materiału dowodowego dotyczącego sposobu sprawowania opieki nad małoletnim dzieckiem małżonków oraz ustalenie jej trybu życia, a ponadto wobec powzięcia informacji, że żona ma bliskie relacje z mężczyzną (powodem), zlecenie przez pozwanego ustalenia, kim jest nowy partner żony i czym się zajmuje.
Sąd Najwyższy stwierdził m.in., że zgodnie z art. 3 ustawy z 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 129 z późn. zm., dalej u.u.d.) wykonywanie działalności gospodarczej w postaci usług detektywistycznych jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (obecnie tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 221 z późn. zm.), wymaga też posiadania licencji, zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej i wpisu do rejestru działalności detektywistycznej. Usługi detektywistyczne polegają na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta