Każdy sędzia zasługuje na wsparcie
Jedynym organem uprawnionym do oceny wyroku sądu jest sąd wyższej instancji.
Jak długo jeszcze ten schemat będzie się powtarzał? Czy następstwem głośnych medialnie wyroków zawsze muszą być personalne ataki na sędziów, którzy je wydali? Dlaczego za każdym razem sędzia musi być narażony na hejt, pogardę i poniżenie ze strony tych, których oczekiwania nie zostały orzeczeniem spełnione?
Dezaprobata dla wyroków
O ile jednak przez ostatnie lata sędziowie mogli przyzwyczaić się do niechęci okazywanej im przez uczestników debaty publicznej, o tyle trudniej przychodzi im pogodzić się z negatywnymi emocjami i ciężkimi insynuacjami, które uderzają w nich ze strony własnego środowiska. Za przykład może tu służyć reakcja na wyrok z 13 marca 2023 r., którym Joanna Knobel uniewinniła kilkadziesiąt osób oskarżonych o zakłócenie mszy w poznańskiej katedrze.
Dla nikogo nie było chyba zaskoczeniem, że spotkał się on z dezaprobatą środowisk prawicowych oraz osób o poglądach konserwatywnych, skupionych w Kościele katolickim. Swój stosunek do tego wyroku oraz do przedstawionych przez Joannę Knobel jego motywów wyraziła jednak niestety również przewodnicząca KRS. W piśmie do prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu z 14 marca 2023 r. Dagmara Pawełczyk-Woicka zwróciła się „o rozważenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta