Oddanie pracownikowi samochodu do nieodpłatnego użytkowania a VAT
W czasach rynku pracownika, pracodawcy konkurują między sobą oferując pracownikom szereg benefitów. Z pewnością jednym z bardziej atrakcyjnych jest możliwość używania służbowego samochodu do celów prywatnych. Warto przy tym wiedzieć, jakie skutki w podatku od towarów i usług powoduje taka czynność.
Główną kwestią do rozstrzygnięcia będzie odpowiedzenie na pytanie, czy oddanie pracownikowi samochodu do nieodpłatnego użytkowania jest czynnością wchodzącą w zakres opodatkowania podatkiem VAT. W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Kwestia odpłatności
W świetle art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Z kolei, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Tak więc, świadczenie usług zostało zdefiniowane na gruncie VAT w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta