Zawód nauki ciągłej
Sędziowie muszą się nieustannie dokształcać, aby utrzymać kontakt z bieżącym ustawodawstwem oraz orzecznictwem.
Obowiązek stałego podnoszenia kwalifikacji spoczywa na każdym orzeczniku. Dotyczy nie tylko kwestii orzeczniczych, ale także administracyjnych. Rozwój technologii i systemów komputerowych oraz szersze ich zastosowanie w sądach wymuszą także zdobywanie nowych umiejętności informatycznych.
Przepisy usp wprost przewidują konieczność stałego dokształcania się sędziów. Zgodnie bowiem z art. 82a usp sędzia jest obowiązany stale podnosić kwalifikacje zawodowe, a konkretnie jest obowiązany uczestniczyć, w miarę możliwości corocznie, w szkoleniu i doskonaleniu zawodowym organizowanym przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury lub w innych formach doskonalenia zawodowego w celu uzupełnienia specjalistycznej wiedzy i umiejętności zawodowych.
Przepis przewiduje, że wypełnienie obowiązku dokształcania jest uzależnione od możliwości, co oznacza, że jest on dość warunkowy i mniej stanowczy. Sędziowie mogą więc się od niego uchylić, wskazując np. na nadmiar obowiązków orzeczniczych i brak miejsc na interesujących ich szkoleniach. Ustawodawca nie zdecydował się przy tym na wprowadzenie żadnego sposobu rozliczania sędziów z tego obowiązku.
Nie przewidział np. konieczności zbierania odpowiedniej ilości punktów za szkolenia i w ten sposób oceny, czy obowiązek dokształcania się został w danym roku rzeczywiście wypełniony....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta