Przeniesienie sędziego do innego wydziału
Przesunięcia kadrowe w sądzie muszą się odbywać z poszanowaniem niezawisłości sędziowskiej
Ważną gwarancją ustrojową niezawisłości sędziowskiej jest nieprzenoszalność, której wyrazem jest nie tylko niedopuszczalność przeniesienia sędziego do innego sądu bez jego zgody, ale także do innego wydziału. Sędziowie nie powinni być przerzucani z wydziału do wydziału na podstawie arbitralnych decyzji i bez prawa do odwołania się od nich.
Przeniesienie sędziego do innego sądu, ale także do innego wydziału, dotyka bowiem niezwykle delikatnej materii, tj. niezawisłości sędziowskiej. Jakkolwiek z uwagi na efektywność postępowania konieczne mogą być przesunięcia kadrowe w sądzie, to ich dokonywanie musi się odbywać z poszanowaniem niezawisłości sędziowskiej.
Przeniesienia nie mogą być elementem szykany czy kary. Poza tym, jak wynika z orzecznictwa luksemburskiego, na tle spraw polskich tego rodzaju decyzje mogą być istotne dla przebiegu kariery sędziego oraz jego drogi zawodowej, dlatego powinna być zapewniona odpowiednia droga kontroli takich decyzji i standardy rzetelnego procesu.
Zgoda sędziego
W Polsce przeniesienie sędziego między wydziałami ma określoną procedurę. Nie powinno być ono arbitralne. Zasady przesunięcia do innego wydziału dookreślano w art. 22 § 4a i b prawa o ustroju sądów powszechnych. Co do zasady przeniesienie do innego wydziału wymaga zgody sędziego. Niemniej nie wymaga zgody przeniesienie go do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta