Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pamięć wiele okaże

29 marca 2023 | Sądy i Prokuratura | Piotr Kosmaty

Najwięcej informacji indywidualizujących człowieka dostarcza głos. To jest faktyczna podstawa do przeprowadzenia czynności jego okazania.

Bardzo często w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych zachodzi potrzeba rozpoznania sprawcy zdarzenia, przedmiotów mających związek ze sprawą, miejsc czy zwłok. Czynnością procesowo-kryminalistyczną, która ma w tym pomóc, jest okazanie. Dla prokuratora najistotniejszym problemem związanym z tą czynnością jest jej wartość dowodowa.

Ślady w pamięci

Oszacowanie wartości dowodowej danego środka dowodowego jest możliwe jedynie w konkretnej sprawie. Z badań przeprowadzonych w USA wynika, że najczęstszą przyczyną skazań osób niewinnych jest błędne rozpoznanie przez pokrzywdzonego w czasie okazania. E. Gruza, która wynikom tej czynności przypisuje duże znaczenie dowodowe, podaje, że 74 proc. okazań stanowiło podstawę aktu oskarżenia – i zdaniem prokuratorów – było jednym z najważniejszych dowodów obciążających oskarżonego.

Zdaniem R. Jaworskiego obserwacja polskiej praktyki sądowej wskazuje, że wynik okazania jest wystarczającą podstawą dowodową do przedstawienia zarzutów, tymczasowego aresztowania, a niekiedy może być podstawą skazania. W doktrynie prezentowane jest dość kategoryczne stanowisko, że skazanie sprawcy przestępstwa tylko na podstawie środka dowodowego pochodzącego z pozytywnego okazania – bez uzupełnienia go innymi dowodami – nie powinno mieć miejsca. Wydaje się, że prezentowane stanowisko nie do końca uwzględnia realia żmudnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12533

Wydanie: 12533

Spis treści
Zamów abonament