Rodzaje opinii biegłego rewidenta
Biegli rewidenci zobligowani są do przestrzegania przepisów Krajowych Standardów Badania w brzmieniu Międzynarodowych Standardów Badania podczas przeprowadzanych przez siebie czynności badania sprawozdań finansowych.
W przypadku usług, takich jak na przykład przegląd śródrocznych sprawozdań finansowych, są to odpowiednio inne krajowe standardy w brzmieniu międzynarodowych standardów.
Efektem przeprowadzonego badania sprawozdania finansowego jest wydanie przez biegłego rewidenta sprawozdania z badania, w którym to zawarta jest opinia o sprawozdaniu finansowym.
Opinia wskazuje czy sprawozdanie finansowe zostało sporządzone, we wszystkich istotnych aspektach, zgodnie z mającymi zastosowanie ramowymi założeniami sprawozdawczości finansowej. W celu sformułowania tej opinii biegły rewident wyciąga wniosek odnośnie do tego, czy uzyskał racjonalną pewność na temat tego, że sprawozdanie finansowe jako całość nie zawiera istotnego zniekształcenia spowodowanego oszustwem lub błędem.
Z kolei w przypadku przeglądu, biegły rewident formułuje wniosek, czy na podstawie przeglądu nic nie zwróciło uwagi biegłego rewidenta, co kazałoby mu sądzić, że śródroczne informacje finansowe nie zostały, we wszystkich istotnych aspektach, sporządzone zgodnie z mającymi zastosowanie ramowymi założeniami sprawozdawczości finansowej. W tym artykule skupimy się na rodzajach opinii, jakie biegły rewident może zawrzeć w swoim sprawozdaniu z badania.
Podstawowe standardy
Podstawowymi standardami, w których możemy szukać informacji o rodzajach wydawanych opinii są Krajowy Standard...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta