Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Może Hammurabi nie był łagodniejszy od Collinsa, ale z pewnością lepiej zorientowany (2)

29 marca 2023 | Sądy i Prokuratura | Henryk Walczewski

Jakie błędy popełnił rzecznik generalny TSUE Anthony Michael Collins w opinii z 16 lutego 2023 roku.

Oto lista nieprawidłowości w stanowisku rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej:

1. Stanowisko rzecznika Collinsa odnosi się od umowy nieważnej i nieuczciwej w całości, co nie odpowiada podanemu wraz z pytaniem stanowi faktycznemu i podstawie prawnej rozstrzygnięcia. Przedstawiona wraz z pytaniem umowa zawiera nieuczciwe postanowienia i została uznana za nieważną w całości, ale sąd wcale nie ustalił, że była w całości nieuczciwa. Nie ma zatem podstaw do jej unieważnienia w całości tylko z woli konsumenta zainteresowanego anulowaniem umowy. Opinia rzecznika krytykuje więc udzielanie kredytów zamiast błędów w umowach, co budzi zrozumiałe zdumienie sektora bankowego i może mieć skutki dla wszystkich 27 krajów Unii.

2. Ustalenie funkcjonalnej nieważności umowy w całości sprawia, że wszelkie jej postanowienia ulegają pominięciu jako niebyłe, a strony rozliczają się według stanu faktycznego w sprawie. Sąd pytający, a potem rzecznik dają się wciągać w odpowiedzi na pytania co do stanu faktycznego, jaki w sprawie nie istniał i nie mógł zaistnieć.

3. Odpowiedź powinna odnosić się do rzeczywistego stanu faktycznego, polegającego na tym, że bank udzielił kredytobiorcy nieważnego kredytu, który był spłacany w przekonaniu i dobrej wierze, że jest ważny. Rozważania prawne mają się sprowadzać do ustalenia przepisów pozwalających rozliczyć stan faktyczny zgodnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12533

Wydanie: 12533

Spis treści
Zamów abonament