Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

BEPS 2.0 – wpływ nowych regulacji na polskich podatników

29 marca 2023 | Rachunkowość | Lilianna Saribekian

Przyjęcie unijnej dyrektywy w sprawie podatku minimalnego 15 grudnia 2022 r. oznacza, że wkrótce zaczną obowiązywać nowe regulacje podatkowe o charakterze międzynarodowym. Aktualnie prowadzone są prace nad implementacją większości przepisów do wyznaczonego przez dyrektywę terminu, czyli 31 grudnia 2023 r. Przedsiębiorcy i organy podatkowe mają więc niewiele czasu na przygotowanie się do nowych wyzwań podatkowych.

Dyrektywa w sprawie podatku minimalnego jest pokłosiem prowadzonych przez OECD na przestrzeni ostatnich lat prac nad pakietem BEPS 2.0 (ang. Base Erosion and Profit Shifting), w ramach którego zaproponowano szereg działań mających na celu przeciwdziałanie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysków do jurysdykcji o preferencyjnych reżimach podatkowych.

Jednym z głównych instrumentów opracowanych w ramach pakietu BEPS 2.0 jest globalny podatek minimalny.

Warto zatem zastanowić się nad znaczeniem wprowadzanych regulacji, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji polskich podatników funkcjonujących w ramach grup międzynarodowych.

Podstawowe mechanizmy kalkulacji

Regulacje wprowadzające globalny podatek minimalny przewidują mechanizm, który ma na celu zapewnienie efektywnego opodatkowania dochodów międzynarodowych grup kapitałowych według uzgodnionej na forum OECD minimalnej stawki 15 proc.

Globalny podatek minimalny ma zatem formę „wyrównania” podatku na poziomie podmiotu konsolidującego wynik grupy kapitałowej, tak aby rzeczywiście zapłacony podatek w ujęciu globalnym stanowił minimum 15 proc. dochodu osiągniętego w danej jurysdykcji, po dokonaniu odpowiednich korekt.

W konsekwencji, nawet jeśli podatnik zapłaci efektywnie niższą kwotę podatku w danym kraju, to podatek wyrównawczy (ang. top-up tax) w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12533

Wydanie: 12533

Spis treści
Zamów abonament