Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyrok sądu to nie prywatny pogląd sędziego

29 marca 2023 | Sądy i Prokuratura | Rafał Rozwadowski

Jedyną wytyczną w procesie wydawania wyroków są przepisy konstytucji i ustaw.

Niezawisłość sędziowska, o której mówi m.in. art. 178 Konstytucji RP, to fundament sprawiedliwego procesu. Stanowi on, że sędziom zapewnia się warunki pracy i wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków.

Adekwatnym wynagrodzeniem, odpowiadającym godności urzędu, eliminuje się wszelkie potencjalne przeszkody, aby sędzia mógł spokojnie koncentrować się na procesie orzekania i miał poczucie zabezpieczenia finansowego. Artykuł 178 Konstytucji RP stanowi także, że sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

Powyższe jest próbą stworzenia takich zewnętrznych ram, aby umożliwić sędziom niezawisły i niezależny proces orzekania. Regulacja ta wskazuje również na sytuacje, które mogą być uznane za kolidujące ze stanem niezawisłości i niezależności sędziowskiej. Jednocześnie art. 178 Konstytucji RP stanowi, że sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji oraz ustawom.

Niezawisłość i niezależność postrzegana w ten sposób, że w sprawowaniu swojego urzędu sędziowie podlegają tylko konstytucji oraz ustawom, powoduje ten skutek, że proces orzekania uniezależniony jest od wewnętrznych przekonań sędziego. Jedyną wytyczną w procesie wydawania wyroków są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12533

Wydanie: 12533

Spis treści
Zamów abonament