Radny nie zaskarży bezczynności wójta
Radny korzystający ze swoich uprawnień związanych z wykonywaniem mandatu nie może wnieść skargi do sądu. Taki wniosek płynie z analizy orzecznictwa sądów administracyjnych.
W związku z nowelizacją tzw. ustrojowych ustaw samorządowych z 2018 r. radni jednostek samorządu terytorialnego uzyskali prawo do wglądu w materiały znajdujące się w samorządowych urzędach, spółkach komunalnych, samorządowych jednostkach organizacyjnych oraz samorządowych osobach prawnych. Uprawnienie to obejmuje także możliwość pozyskiwania informacji znajdujących się takich podmiotach. Prawo to limitowane jest koniecznością ochrony dóbr osobistych osób trzecich oraz tajemnicą prawnie chronioną.
Prawo to zostało skonstruowane w analogii do uprawnienia, jakie mają posłowie i senatorowie. Różnica pomiędzy prawem radnego, a prawem parlamentarzysty dotyczy przedmiotu tego prawa. Parlamentarzyści mogą domagać się udostępnienia materiałów oraz informacji we wszystkich samorządowych i państwowych jednostkach. Natomiast zakres uprawnień radnego ograniczony jest do informacji zgromadzonych w ramach j.s.t, w której radny ma mandat.
Indywidualne uprawnienie
Jest to tzw. indywidualne uprawnienie kontrolne radnych. Owe prawo radnych należy traktować jako ważny instrument, który umożliwia wgląd w działalność kontrolowanej jednostki. Jednocześnie jest to uprawnienie łatwe w wykorzystaniu – wniosek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta