Lekarz w stanie wyższej konieczności
W obliczu prawa karnego działanie medyka usiłującego pomóc pacjentce wyłącza przestępność czynu.
Czy życie Pani Doroty przedstawiało wartość niższą od obumarłego płodu? Czy sekundy, minuty, a może godziny zwłoki, spowodowanej niepewnym ustawodawstwem oraz błędnym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego mają prawo pozbawiać wartości życia ciężarnej kobiety? Oczywiście nie!
Po raz kolejny opinią publiczną targają, całkowicie uzasadnione, emocje związane z nieodżałowaną śmiercią kolejnej kobiety – Doroty z Bochni – która zmarła w szpitalu w Nowym Targu w wyniku wstrząsu septycznego. Pani Dorota była w piątym miesiącu ciąży, niestety płód obumarł. Z doniesień medialnych wynika, że Prokuratura Regionalna w Katowicach prowadzi śledztwo w tej sprawie.
Ofiara bezmyślnego ustawodawstawa i wyroku TK
Trudno pogodzić się ze śmiercią tej kobiety, gdyż jest ona kolejną ofiarą bezmyślnego ustawodawstwa oraz orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który w wyroku z 22 października 2020 r. (K 1/20) stwierdził niekonstytucyjność art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta