Opakowania przyszłości
Proekologiczne, wykonane z nowoczesnych materiałów, do wielokrotnego wykorzystania i nie tylko…
Kiedyś nikt nie przywiązywał do nich dużej wagi – stanowiły jedynie zabezpieczenie i oznaczenie dla produktów. Obecnie wiodącą rolę w ich produkcji i przetwarzaniu odgrywa ekologia. Opakowania z tworzyw sztucznych – bo o nich właśnie mowa – muszą być wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska, nadawać się do recyklingu i powtórnego wykorzystania, a także posiadać niewielką wagę i rozmiar. Te zmiany to nie tylko efekt nowych przepisów prawnych płynących z Unii Europejskiej, ale też przejaw chęci bycia eko zarówno konsumentów, jak i producentów.
Z danych Komisji Europejskiej wynika, że każdy Europejczyk wytwarza średnio prawie 180 kg odpadów opakowaniowych rocznie – wartość ta wynosi dla Polski ok. 172 kg. Co ciekawe, aż 40 proc. tworzyw sztucznych i 50 proc. papieru wykorzystywanego w Unii Europejskiej jest przeznaczone właśnie na opakowania. Konieczne było więc podjęcie zdecydowanych kroków, które pozwolą zapobiec dalszemu zanieczyszczeniu środowiska odpadami. Bez tego już do 2030 roku w całej UE odnotowano by dalszy wzrost ilości odpadów opakowaniowych aż o 19 proc.
Rozwiązania prawne
Swoją „walkę” z odpadami po opakowaniach, które trafiają do środowiska na skutek naszej niedbałości, UE rozpoczęła na ścieżce prawnej. Jednym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta