CBAM – czym jest w praktyce?
Klimatyczny skrót z konsekwencjami dla biznesu.
Nie jest to podatek ani taryfa. Niechętnie stosuje się do niego termin „opłata”. Mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 – bo o nim mowa – już od października tego roku będzie wiązać się z koniecznością spełnienia pierwszych wymogów regulacyjnych. Kogo będą dotyczyć?
Europejski Zielony Ład jest – od momentu jego zaprezentowania pod koniec 2019 roku – odmieniany przez wszystkie przypadki. W minionych latach krok po kroku z ogólnej wizji strategicznej zmieniał się w zestaw konkretnych zmian prawnych mających doprowadzić Unię Europejską do celu neutralności klimatycznej do roku 2050. Unijny „Green Deal” sięga głęboko, obejmując zmiany w praktycznie każdym sektorze unijnej gospodarki – od energetyki po rolnictwo.
Jednym z celów Europejskiego Zielonego Ładu jest również stymulowanie rozwijania globalnych standardów ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju. Są ku temu dwa powody, z których jeden określić można mianem bardziej holistycznego, drugi zaś pragmatycznego. Ten pierwszy to wspieranie walki z kryzysem klimatycznym, już dziś destabilizującym globalne ekosystemy i gospodarki. Ten drugi to zapewnienie, że walka ta nie będzie stawiać operującego w Europie biznesu na niekorzystnej pozycji rynkowej.
Znaczenie dla biznesu
Czym CBAM jest w praktyce? To...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta