Ochrona dostępu do rynku
Przedsiębiorca zagrożony utrudnieniem dostępu do rynku dysponuje wieloma możliwościami dochodzenia swoich praw. Wynikają one z ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Prawomocne stwierdzenie nadużywania pozycji dominującej, może pomóc w dochodzeniu praw na drodze cywilnoprawnej.
Dostęp do kanałów sprzedaży i promocji wyrobów i usług jest kluczowy dla rozwoju gospodarczego. Niektórzy przedsiębiorcy pragną osiągnąć przewagę nie poprzez uczciwe konkurowanie, lecz niedopuszczenie innych podmiotów do rynku. Dotyczy to nie tylko, gdy duży przedsiębiorca wykorzystuje swoją siłę rynkową, aby uniemożliwić konkurentom wejście na rynek i zaistnienie na nim. Często nieuczciwie działają także przedsiębiorcy nieposiadający znaczącej pozycji rynkowej.
Jakie utrudnienia
Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji uznaje utrudnianie dostępu do rynku za delikt i wymienia 7 przykładowych utrudnień:
∑ sprzedaż albo odsprzedaż towarów poniżej ich kosztów w celu eliminacji innych,
∑ nakłanianie osób trzecich do odmowy sprzedaży innym przedsiębiorcom albo niedokonywania zakupu towarów lub usług od innych przedsiębiorców,
∑ rzeczowo nieuzasadnione zróżnicowane traktowanie niektórych klientów,
∑ pobieranie innych niż marża...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta