Czy Polska ułatwi reformy UE
Możemy wetować zmiany w Unii, blokując akcesję Ukrainy i znaleźć się na marginesie. Lepiej więc forsować nowe pomysły z Paryżem i Berlinem.
Za kilkanaście dni Parlament Europejski będzie głosował nad zmianami w funkcjonowaniu Unii, które w minioną środę przyjęła Komisja Spraw Konstytucyjnych (AFCO) zgromadzenia w Strasburgu. Wiele zawartych tu propozycji jest zbieżnych z zaprezentowanym we wrześniu raportem 12 ekspertów pracujących z inicjatywy minister ds. europejskich Francji Laurence Boone i Niemiec Anny Lührmann. Konieczność zmian widzą także pozostałe duże kraje Wspólnoty: Włochy i Hiszpania. Wyjątkiem w tej lidze była do tej pory Polska.
Czy to się zmieni?
Również w minioną środę w czasie pierwszej po wyborach wizyty w Brukseli Donald Tusk oświadczył, że „rewolucje ustrojowe nie są Unii Europejskiej potrzebne; jestem sceptyczny wobec wielu propozycji zmian unijnych ustrojowych”. Jednocześnie jednak lider opozycji przyznał: „Jestem tutaj dziś w siedzibie Komisji Europejskiej, aby przyspieszyć proces powrotu do takiej pełnej obecności Polski w Unii Europejskiej. Wracamy na tę drogę z pełnym przekonaniem, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta