Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

WIRON miał przynieść tańsze kredyty. Złapał trzyletnie opóźnienie

31 października 2023 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

Terminy na wdrożenie reformy wskaźników referencyjnych w Polsce mogły być ustalane pod wpływem presji politycznej. Teraz rynek otrzymał trzy lata więcej na zakończenie procesu zamiany WIBOR na WIRON.

Narodowa grupa robocza ds. reformy wskaźników referencyjnych poinformowała ostatnio o zmianie maksymalnych terminów realizacji tzw. mapy drogowej, przesuwając „finalny moment konwersji na koniec 2027 r.”. To moment, kiedy z rynku zniknąć ma WIBOR, a w każdym obszarze zastąpi go WIRON. Dotychczas miał to być koniec 2024 r.

Zapytaliśmy ekspertów, z czego może wynikać znaczące wydłużenie terminu reformy i jakie niesie to konsekwencje m.in. dla kredytobiorców.

WIRON już jest

Związek Banków Polskich, którego prezes Tadeusz Białek jest członkiem NGR, podkreśla, że zasadnicze kierunki i cele reformy pozostają bez zmian. Nie zostaje ona wstrzymana ani odwołana. Banki terminowo realizują poszczególne kamienie milowe określone w mapie drogowej, rozwijany jest rynek produktów opartych na wskaźniku risk free rate, przygotowywana jest cała infrastruktura do stosowania nowych wskaźników – zaznacza ZBP w wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej”.

Oznacza to, że nowe produkty oparte na wskaźniku WIRON już są i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12713

Wydanie: 12713

Spis treści
Zamów abonament