ESG to nie tylko nowy obowiązek, ale i szansa
Raportowanie niefinansowe jest wciąż dla wielu firm nowością, ale też wiedza o nim zaczyna spływać kaskadowo od podmiotów największych przez średnie po małe w ramach łańcuchów dostaw.
Nowe obowiązki dla firm związane z tzw. raportowaniem niefinansowym w trzech zakresach (E – środowiskowym, S – społecznym i G – zarządczym) zbliżają się do przedsiębiorców coraz większymi krokami. Pierwsze raporty trzeba będzie złożyć w roku 2025 za rok obrotowy 2024. Informacje przedstawią wtedy największe firmy (których liczba pracowników przekracza 500 osób), które już teraz raportują w zakresie ESG na podstawie ustawy o rachunkowości. O ESG i działalności firm w duchu zrównoważonego rozwoju dyskutowali uczestnicy debaty „Rzeczpospolitej” pt. „Kwestie ESG z punktu widzenia przedsiębiorstw i klientów.” Jakie jest zatem podejście przedsiębiorców do ESG i ich wiedza w tym zakresie?
ESG oczyma firm
– Dynamika zdarzeń dotyczących ESG w ostatnich dwunastu miesiącach jest duża. Interpretuję to pozytywnie, bo jest to znak, że biznes zrozumiał, że temat raportowania niefinansowego należy potraktować poważnie. Co istotne, po dłuższych analizach przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać nie tylko nowe obowiązki i koszty, ale także szansę na nowe, strategiczne przemyślenie i podejście do biznesu. To szansa na wyróżnienie się wśród konkurencji i realizację ambitnych celów – mówił Rafał Hummel, partner, lider grupy ds. raportowania ESG w EY Polska.
– Podejście do ESG warto rozpatrywać poprzez segmenty firm, począwszy od globalnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta