Własna serwerownia czy migracja do chmury prywatnej?
Wielu przedsiębiorców staje przed dylematem wyboru miejsca na systemy informatyczne, dane czy aplikacje wykorzystywane w ich firmach. Własna firmowa serwerownia ma swoje zalety, ale poszukując najlepszych rozwiązań dla swojej firmy, warto przyjrzeć się bliżej chmurze prywatnej.
Gdzie przechowywać systemy firmowe?
Postępująca cyfryzacja dotyczy wszystkich branż w Polsce, a wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak rozwijać systemy IT, aby sprostały rosnącym wymaganiom biznesowym. Dotyczy to organizacji, które posiadają własne zasoby serwerowe, umieszczone w swojej siedzibie (tzw. on-premise), ale też tych, które dopiero szukają optymalnego sposobu przechowywania swoich danych i systemów.
Posiadanie własnych zasobów serwerowych ma wiele korzyści – cała infrastruktura jest wówczas własnością przedsiębiorcy, ma on też pełną kontrolę nad tym, gdzie i jak przechowywane są firmowe dane. Istnieje jednak też inne rozwiązanie, które zapewnia równie wysoki (a w wielu przypadkach nawet wyższy) poziom ochrony danych – chmura prywatna w zewnętrznym centrum danych.
Rozwiązanie to pozwala ponadto zmierzyć się z najczęstszymi bolączkami w zakresie IT:
> Wzrostem liczby i skali cyberzagrożeń,
> Wzrostem cen energii elektrycznej,
> Brakiem kompetencji IT wewnątrz organizacji,
> Zmianą modelu pracy na hybrydowy.
Zarządzanie kosztami IT i skalowalność chmury
Pierwsza myśl, która może się nam nasunąć, to pytanie o koszty. Co pod tym względem zmienia migracja do chmury? W raporcie Computerworld „Inwestycje w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie” ponad 70 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta