Rozliczyć za aferę Pegasusa
Priorytetem musi być cywilna kontrola nad służbami.
Podczas wyborów w 2019 r. służby specjalne wykorzystano do uzyskania przewagi politycznej. Nikt nie poniósł za to odpowiedzialności, dlatego naiwnością byłoby twierdzić, że i w 2023 r. służby nie brały udziału w kampanii. Przed nową władzą wiele wyzwań w tym obszarze.
Szefowie służb mundurowych do wymiany
Wymiany wymaga większość kierownictwa służb specjalnych i policyjnych. W pierwszej kolejności dotyczy to dwóch osób: komendanta głównego Policji gen. Jarosława Szymczyka, który detonując granatnik w centrali policji, podważył jej autorytet w społeczeństwie, a swój – wśród podwładnych. Jest on ponadto odpowiedzialny za nadużywanie przemocy względem osób protestujących przeciwko rozstrzygnięciu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.
Drugą w służbach mundurowych osobą do wymiany jest komendant główny Straży Granicznej generał Tomasz Praga, odpowiedzialny za prowadzone przez jego formację nielegalne push-backi na granicy polsko-białoruskiej.
Naruszenie prawa międzynarodowego (m.in. europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka) poprzez nieprzyjmowanie wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej stało się codziennością na polskiej granicy, a Polska przegrała już kilka spraw przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.
Wyzwaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta