Istota sporu o likwidację spółek mediów publicznych
Rozstrzygnięcie sporu o skuteczność uchwał likwidacyjnych zajmie lata. Dlatego jedyną szansą na uzyskanie przewagi przez jedną lub drugą stronę są wnioski o zabezpieczenie roszczeń.
W ostatnim czasie uwaga opinii publicznej koncentruje się na postępowaniach rejestrowych dotyczących ujawnienia w Krajowym Rejestrze Sądowym nowych organów czy likwidacji kolejnych spółek publicznej radiofonii i telewizji. Zwolennicy jednej strony sporu podkreślają znaczenie wpisów likwidacji, ich oponenci wskazują na odmowę ujawnienia w rejestrze członków zarządu i rad nadzorczych.
Czym jest rejestr przedsiębiorców
W rejestrze przedsiębiorców gromadzi się dane dotyczące podmiotów podlegających obowiązkowi rejestracyjnemu, które zostały zweryfikowane przez sąd rejestrowy w zakresie ich zgodności z prawem i stanem rzeczywistym.
Wpis o powołaniu określonych osób do zarządu czy do rady nadzorczej, jak również wpisy związane z otwarciem likwidacji nie mają charakteru prawotwórczego. Innymi słowy, to, czy ktoś jest członkiem organu lub czy w spółce otwarta jest likwidacja, wynika ze stosownych aktów powołania lub uchwał, a nie z określonych wpisów w rejestrze.
Najważniejszą konsekwencją wpisu jest fakt, że podmiot obowiązany do złożenia wniosku o wpis nie może powoływać się wobec osób trzecich działających w dobrej wierze na dane, które nie zostały wpisane do rejestru lub zostały z niego wykreślone.
Tych kilka ogólnych uwag prowadzi do wniosku, że jeśli wniosek o otwarcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta