Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Usuwać bariery, które hamują pracę i rozwój naszych talentów

31 stycznia 2024 | Badania naukowe | rp.pl

Każdy może wybrać jeden z dwóch kierunków. Może dążyć do tego, żeby przetrwać, żeby istnieć, lub obrać taki kierunek, by się rozwijać – przypominają polscy badacze.

Dekalog” Rady Głównej Instytutów Badawczych przyjęty został podczas kongresu „Nauka dla społeczeństwa”. – „Dekalog” stanowi rezultat szeroko zakrojonych konsultacji i analiz, opartych na wiedzy oraz doświadczeniu zarówno przedstawicieli instytutów badawczych, jak i innych jednostek naukowych – wyjaśnia przewodniczący RGIB prof. Henryk Skarżyński. – Rada Główna Instytutów Badawczych chce wspomagać dalszy rozwój nauki w Polsce, przyczyniać się do zwiększenia konkurencyjności naszego kraju w zakresie badań naukowych na arenie międzynarodowej oraz kłaść nacisk na odpowiednie wykorzystanie potencjału badawczego dla dobra społeczeństwa.

Jak można przeczytać w „Dekalogu”, niezbędna jest współpraca jednostek z różnych obszarów nauki w celu zwiększenia konkurencyjności Polski w badaniach na arenie międzynarodowej. O efektywności naukowca w Europie, w tym też w Polsce, decyduje jego wiedza i nowoczesna baza pozwalająca konkurować na otwartym międzynarodowym rynku badań i wdrożeń. Taką bazą dysponują instytuty badawcze.

Badacze zastrzegają też, że procedury przy ubieganiu się o środki krajowe nie mogą być bardziej skomplikowane i zbiurokratyzowane niż w przypadku ubiegania się o środki z Unii Europejskiej. „Polskie społeczeństwo oczekuje na przełomowe innowacje. Nie można być ich twórcą, wzorując się tylko na istniejących rozwiązaniach” – czytamy w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12786

Wydanie: 12786

Spis treści

Komunikaty + drobne

Zamów abonament