Rotacyjne prawo, czyli człowiek całe życie się uczy
Obecnie każdy przepis może posiadać swoje „drugie dno”, które wyinterpretują tylko i wyłącznie uznani prawnicy.
Zaczynając cykl felietonów, obiecałem sobie, że bieżąca polityka ich nie zdominuje – jest przecież poza nią tyle ciekawych rzeczy na świecie. Z tej prostej przyczyny felieton poniższy postanowiłem poświęcić rozwojowi nauki prawa w Polsce. W erze znikających prac domowych dla uczniów zapewne nachodząca reforma nie ominie także nauk prawnych i samych studiów prawniczych. Pierwsze sygnały już zresztą widać.
Retrospektywne spojrzenie
Piękne w zawodzie prawnika jest to, że uczy się swojej sztuki przez całe życie. Zawsze przynajmniej tak powtarzałem studentom i aplikantom. Wygłaszając te słowa, nie myślałem jednakże, że jeszcze tyle nauki przede mną.
Mało kto ma taką moc sprawczą, aby zmieniać podręczniki dla studentów prawa. Dlatego też panowie Wąsik i Kamiński z całą pewnością znacząco zapiszą się w historii polskiej nauki prawa.
Pamiętam, jak jeszcze na studiach sprawa był łatwa i prosta – tzw. abolicja indywidualna mogła dotyczyć także osób nieprawomocnie skazanych.
Dzisiaj taka odpowiedź na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta