Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korzyści płynące z komercjalizacji wiedzy naukowej i technologii

31 stycznia 2024 | Badania naukowe | rp.pl

Produkują egzoszkielety, zajmują się gospodarką odpadów po parzeniu kawy, wspierają poszukiwanie osób zaginionych – w Polsce powstaje coraz więcej spółek spin-off prowadzonych przez naukowców związanych z ośrodkami badawczymi.

Nadrzędnym celem przedsiębiorstw typu spin-off oraz spin-out jest komercjalizacja wiedzy naukowej i technologii. W przypadku uczelni mogą to być naukowcy, którzy poprzez oddzielenie się od jednostki macierzystej tworzą niezależne bądź zależne w pewnym stopniu od tej jednostki podmioty gospodarcze. Obopólne korzyści sprawiają, że coraz częściej taka forma współpracy zaczyna mieć miejsce.

Spin-off to przedsiębiorstwo, które zostało założone przez pracownika instytucji naukowej/badawczej lub studenta/absolwenta oraz uczelnię lub jednostkę organizacyjną uczelni w celu komercjalizacji innowacyjnych pomysłów (wiedzy) lub technologii. Firmy spin-off są formalnie i prawnie powiązane ze swoją organizacją macierzystą np. poprzez udziały kapitałowe w spółce, które uczelnia obejmuje w zamian za wniesiony wkład finansowy lub w postaci aportu.

Z kolei spin-out to przedsiębiorstwo, które zostało założone samodzielnie przez pracownika instytucji naukowej/badawczej lub studenta/absolwenta. Firmy spin-out są niezależne od organizacji macierzystej, ale współpracują z nią w zakresie wykorzystywania własności intelektualnej uczelni (np. poprzez udzieloną licencję) czy też poprzez korzystanie z infrastruktury (np. poprzez udostępnianie laboratoriów).

Naukowcy polskich uczelni coraz chętniej decydują się na zakładanie tego rodzaju spółek, dzięki czemu mogą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12786

Wydanie: 12786

Spis treści

Komunikaty + drobne

Zamów abonament