Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto jest kim w kolegium sądu

31 stycznia 2024 | Sądy i Prokuratura | Ryszard Sadlik

Przepisy określające funkcjonowanie kolegium sądu budzą wiele wątpliwości, które mogą utrudniać funkcjonowanie tego istotnego organu.

Kolegium sądu jest jednym z dwóch organów każdego sądu apelacyjnego i sądu okręgowego. Ma ono przede wszystkim uprawnienia opiniodawcze. Niemniej w niektórych kwestiach podejmuje też wiążące decyzje (np. o zwolnieniu sędziów z obowiązku kończenia uprzednio przydzielonych spraw według art. 47b § 5 usp). Ma także do odegrania istotną rolę w procesie odwoływania prezesów lub wiceprezesów sądów. Dlatego też jego właściwe funkcjonowanie i obsadzenie jest ważne dla oceny prawidłowości podejmowanych uchwał.

Kolegia są obsadzane obecnie, z mocy ustawy, przez osoby zarządzające sądami, czyli prezesów poszczególnych sądów z terenu danej apelacji lub okręgu. Przewodniczącymi kolegium są prezes sądu apelacyjnego lub okręgowego – w zależności od tego, czy chodzi o kolegium sądu apelacyjnego czy okręgowego.

Ustanowienie zastępcy

Każdy prezes sądu będący członkiem kolegium może ustanowić swoistego pełnomocnika, który będzie zamiast niego uczestniczył w posiedzeniu kolegium. Przewiduje to jednoznacznie art. 28 § 2 usp, według którego członek kolegium może upoważnić sędziego sądu, którego jest prezesem,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12786

Wydanie: 12786

Spis treści

Komunikaty + drobne

Zamów abonament