Kto jest kim w kolegium sądu
Przepisy określające funkcjonowanie kolegium sądu budzą wiele wątpliwości, które mogą utrudniać funkcjonowanie tego istotnego organu.
Kolegium sądu jest jednym z dwóch organów każdego sądu apelacyjnego i sądu okręgowego. Ma ono przede wszystkim uprawnienia opiniodawcze. Niemniej w niektórych kwestiach podejmuje też wiążące decyzje (np. o zwolnieniu sędziów z obowiązku kończenia uprzednio przydzielonych spraw według art. 47b § 5 usp). Ma także do odegrania istotną rolę w procesie odwoływania prezesów lub wiceprezesów sądów. Dlatego też jego właściwe funkcjonowanie i obsadzenie jest ważne dla oceny prawidłowości podejmowanych uchwał.
Kolegia są obsadzane obecnie, z mocy ustawy, przez osoby zarządzające sądami, czyli prezesów poszczególnych sądów z terenu danej apelacji lub okręgu. Przewodniczącymi kolegium są prezes sądu apelacyjnego lub okręgowego – w zależności od tego, czy chodzi o kolegium sądu apelacyjnego czy okręgowego.
Ustanowienie zastępcy
Każdy prezes sądu będący członkiem kolegium może ustanowić swoistego pełnomocnika, który będzie zamiast niego uczestniczył w posiedzeniu kolegium. Przewiduje to jednoznacznie art. 28 § 2 usp, według którego członek kolegium może upoważnić sędziego sądu, którego jest prezesem,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta