Efekty nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim
Zmiany mogą się przyczynić do dalszej profesjonalizacji rynku.
Z początkiem stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy nowelizujące ustawę o kredycie konsumenckim. Firmy pożyczkowe zostały objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, która uzyskała konkretne uprawnienia nadzorcze. Doszło do istotnych modyfikacji liczby podmiotów wpisanych do rejestru instytucji pożyczkowych.
Można się było spodziewać, że stanie się on krótszy. Oczekiwania te okazały się zasadne. Obecnie w rejestrze wpisanych jest niewiele ponad sto spółek. Jednocześnie – jak informuje Polski Związek Instytucji Pożyczkowych – 310 podmiotów zostało z niego wykreślonych, a kolejne 106 utraciło lub zrezygnowało z tego statusu wcześniej.
Nowe warunki
Wydaje się, że znaczące uszczuplenie liczby instytucji pożyczkowych wynika z dwóch kwestii. Po pierwsze, do 31 grudnia 2023 r. były zobowiązane dostosować się do nowych wymagań: minimalny kapitał zakładowy musi teraz wynosić co najmniej 1 mln zł. Należy przy tym mieć na uwadze, że kapitał ten może być pokryty wyłącznie wkładem pieniężnym, a środki na jego na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta