Meandry sporu o prokuratora krajowego
Nie da się zgodnie z prawem i logiką twierdzić, że ktoś nigdy nie pełnił jakiejś funkcji, ale jego niektóre czynności są ważne.
Kolejne już zamieszanie prawne w ostatnich tygodniach (tym razem wokół prokuratora krajowego) postronnym obserwatorom może tylko potwierdzać, że prawo publiczne w Polsce jest na tyle niejednoznaczne, że każda ze stron sporu politycznego może wyprowadzać z niego dowolne, dogodne dla siebie wnioski. To jednak tylko pozory.
Źródła sporu w Prokuraturze Krajowej
12 stycznia 2024 r. minister sprawiedliwości Adam Bodnar uznał, że osoba dotychczas piastująca urząd prokuratora krajowego (Dariusz Barski) nie mogła objąć tej funkcji, gdyż jego powrót ze stanu spoczynku (prokuratorska „emerytura”) do służby czynnej 16 lutego 2022 r. nastąpił z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołał skutków prawnych. Uznał więc, że Dariusz Barski nigdy tej funkcji nie pełnił. Tego samego dnia premier Donald Tusk powierzył obowiązki prokuratora krajowego innemu prokuratorowi – Jackowi Bilewiczowi.
Sposób powoływania i odwoływania prokuratora krajowego
Należy przypomnieć, że szef Prokuratury Krajowej (prokurator krajowy) jest powoływany przez premiera spośród prokuratorów wykonujących obowiązki w tejże Prokuraturze Krajowej po uzyskaniu opinii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta