Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strategia, a potem zmiany

31 stycznia 2024 | Rzecz o prawie | Maciej J Nowak

Dyskusja o dostosowaniu polskiego prawa do wyzwań klimatycznych wciąż przed nami.

P rzy jej podejmowaniu warto korzystać ze zróżnicowanych międzynarodowych analiz i raportów. 6 grudnia przy okazji COP 28 został zaprezentowany kolejny istotny raport, przygotowany przez ponad dwustu badawczy z 26 krajów. Dotyczy on globalnych punktów krytycznych, po których przekroczeniu może dojść do zachwiania równowagi systemu klimatycznego. Autorzy raportu wyróżniają jednak również „pozytywne punkty krytyczne”, które mogą zahamować obecne. W raporcie je wyodrębniono.

Warto się zastanowić, w jakim zakresie propozycje zawarte w tym materiale można odnieść do polskiego prawa planowania przestrzennego. Dyskusja o tym prawie trwa od dawna: w minionym roku mieliśmy jego poważną nowelizację, z której wdrażaniem wciąż się borykamy. Nowelizacja ta jednak w znikomym zakresie odnosiła się do kierunku obserwowanego w wielu innych państwach (np. Grecji, Hiszpanii, Portugalii) – czyli powiązania planowania przestrzennego z odpowiedzią na wyzwania klimatyczne. Podejmę się zatem tego zadania, naświetlając kontekst przyszłej – koniecznej – debaty.

Przywołany raport postuluje konieczność podejścia opartego na myśleniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12786

Wydanie: 12786

Spis treści

Komunikaty + drobne

Zamów abonament