Nowa PKW powinna już zacząć działać
Prezydent nie może nie zaaprobować przedstawionych mu kandydatur na członków komisji ani tym bardziej domagać się korekt we wskazanym mu składzie.
Premier Donald Tusk 15 stycznia 2024 r. na konferencji prasowej poinformował, że podjął decyzję o terminie wyborów do samorządu terytorialnego. Odbędą się one 7 kwietnia 2024 r., natomiast druga tura 21 kwietnia 2024 r. Zgodnie z art. 371 kodeksu wyborczego datę wyborów zarządza się nie wcześniej niż na cztery miesiące i nie później niż na trzy miesiące przed upływem kadencji rad. Dzień głosowania wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad. Kadencje obecnych rad upływają 30 kwietnia 2024 r., co oznacza, że wybory samorządowe muszą się odbyć między 31 marca a 23 kwietnia 2024 r.
Wybory przeprowadzają komisje wyborcze pod nadzorem Państwowej Komisji Wyborczej i komisarzy wyborczych. Zgodnie z art. 157 § 2 kodeksu wyborczego PKW liczy dziewięciu członków: jednego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, jednego sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz siedem osób „mających kwalifikacje do zajmowania stanowiska sędziego, wskazanych przez Sejm”.
PiS dokonał zmian
Obecny mieszany skład PKW został powołany przez prezydenta 20 stycznia 2020 r. w wyniku zmian kodeksu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta