Prawniczy rollercoaster ze spółkami medialnymi
Na spór o media publiczne warto spojrzeć też od strony kontrahentów, dostawców i pracowników tych spółek.
Od kilku tygodni opinia publiczna, a szczególnie środowiska prawnicze śledzą wydarzenia wokół spółek prowadzących media publiczne. Nie sposób zamknąć całej, złożonej sytuacji w artykule prasowym. Warto jednak spojrzeć na nią od strony kontrahentów tych spółek, dostawców, usługodawców, a także pracowników. Jak ten problem wygląda z perspektywy praktyka zajmującego się prawem spółek i sporami korporacyjnymi?
Ostatnie wydarzenia dotyczące sytuacji prawnej spółek akcyjnych TVP i Polskiego Radia, a także PAP można podzielić na co najmniej dwa wątki. Pierwszy wątek to zmiany w radach nadzorczych i zarządach tych spółek. Drugi to otwarcie likwidacji na skutek uchwał walnych zgromadzeń tych spółek o ich rozwiązaniu. Postępowania sądowe dotyczą z jednej strony ważności uchwał walnych zgromadzeń i uchwał nowo powołanych rad nadzorczych, z drugiej ujawnienia w rejestrze przedsiębiorców, Krajowym Rejestrze Sądowym, skutków tych uchwał – zmian w organach i wpisu likwidacji.
Uchwały walnego zgromadzenia
TVP, Polskie Radio i PAP funkcjonują w formie spółek akcyjnych. Uchwały o odwołaniu i powołaniu członków rad nadzorczych zostały podjęte przez walne zgromadzenia akcjonariuszy. Podobnie było z uchwałami o rozwiązaniu spółek, które zapoczątkowały ich likwidację. Zmiany w zarządzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta