Polowanie w sieci na cudze pieniądze
Oszustwo „na BLIK-a”, wyłudzenie danych konta bądź karty przez mail, SMS, portale sprzedażowe – to najczęstsze metody działań cyberprzestępców.
Policjanci z Bochni zatrzymali dwie kobiety, które miały oszukiwać metodą „na BLIK-a”. Wszystko zaczęło się w październiku zeszłego roku. Mieszkanka powiatu bocheńskiego straciła w ten sposób pieniądze. Policjanci ustalili, że zrobiły to prawdopodobnie dwie kobiety, które zostały nagrane najprawdopodobniej przez kamery monitoringu w bankomatach. Ich podobizny zostały udostępnione w mediach. I dzięki temu udało się namierzyć oszustki.
– Ofiarą oszusta może być każdy, kto ma profil w mediach społecznościowych. Kiedy ktoś pisze przez internetowy komunikator, że potrzebuje szybkiej pomocy finansowej, i prosi o podanie kodu do płatności mobilnych (BLIK), to powinno zwrócić naszą uwagę – przestrzega małopolska policja. I radzi, aby w takich sytuacjach nie działać zbyt pochopnie. – Przestępcy przejmują konta w serwisach społecznościowych. Podszywając się pod znajomych w sieci, nawiązują kontakt, wysyłają wiadomość, wymyślając różne historie, np. uzasadniają to nagłą i trudną sytuacją życiową, lub informują o nadążającej się okazji zakupu prezentu dla bliskich i proszą o wypłacenie pieniędzy za pomocą polskiego systemu płatności mobilnych BLIK – mówią policjanci.
Nieświadome podstępu osoby podają kod, a następnie potwierdzają transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej, bo uważają, że w ten sposób pomagają bliskim czy znajomym.
W połowie stycznia trzech...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta