Kto i kiedy odpowiada za naruszenie dyscypliny finansów publicznych
Aby doszło do ukarania konkretnej osoby, kontrolerzy czy też regionalne komisje orzekające muszą wykazać łączne spełnienie licznych przesłanek odpowiedzialności.
Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych to zmora wszystkich tych, których obejmuje zakres podmiotowy ustawy z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (dalej: uondfp). Tymczasem, żeby doszło do skutecznego ukarania, musi zostać wykazany (i to łącznie) cały szereg przesłanek, o których kontrolerzy czy też orzekające w pierwszej instancji regionalne komisje orzekające (RKO) niejednokrotnie zapominają.
Dlatego warto zaprezentować orzeczenie Głównej Komisji Orzekającej z 23 marca 2023 r. (BDF1.4800.96.2022), w którym komisja bardzo trafnie, uchylając orzeczenie i przekazując sprawę do ponownego rozpoznania przez RKO, przypomniała, czym powinni się kierować rzecznicy dyscyplinarni i komisje orzekające w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
Ustalenie właściwego stanu prawnego
W pierwszej kolejności GKO zwróciła uwagę, że komisje orzekające w każdym przypadku, gdy nastąpiła zmiana stanu prawnego pomiędzy dniem popełnienia zarzucanego czynu a datą orzekania, mają obowiązek wskazać stan prawny właściwy w orzekaniu w danej sprawie i uzasadnić swój wybór. Przepis art. 24 ust. 1 uondfp nakazuje bowiem, by rozpoznając i oceniając popełniony czyn, stosować przepisy ustawy obecnie obowiązującej, chyba że przepisy obowiązujące w chwili popełnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta