Zatwierdzanie rozstrzygnięć organu gminy
Czynności podejmowane przez samorząd terytorialny podlegają nadzorowi ze względu na zgodność z prawem. Organami nadzoru są prezes Rady Ministrów i wojewodowie, a w zakresie spraw finansowych regionalne izby obrachunkowe.
Jeżeli prawo uzależnia ważność rozstrzygnięcia organu gminy od jego zatwierdzenia, uzgodnienia lub zaopiniowania przez inny organ, to zajęcie stanowiska przez ten organ powinno nastąpić nie później niż w ciągu 14 dni od dnia doręczenia tego rozstrzygnięcia lub jego projektu. Termin ten wynosi 30 dni, jeżeli zatwierdzenie, uzgodnienie lub zaopiniowanie wymagane jest od organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego. Natomiast w sytuacji, gdy organ nie zajmie stanowiska w sprawie, rozstrzygnięcie uważa się za przyjęte w brzmieniu przedłożonym przez gminę, z upływem terminów wskazanych powyżej. Stanowi o tym art. 89 ust. 1–2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.).
Przepis ten reguluje zakres uprawnień organu sprawującego nadzór oraz termin, w którym przysługuje mu uprawnienie nadzorcze w postaci wyrażenia stanowiska odmownego odnośnie do zamierzonego rozstrzygnięcia organu gminy, w sytuacji gdy „prawo uzależnia ważność rozstrzygnięcia organu gminy od jego zatwierdzenia, uzgodnienia lub zaopiniowania przez inny organ”. Sformułowanie „inny organ” oznacza tu, że przepis ten dotyczy każdego organu mającego kompetencję do „zatwierdzenia, uzgodnienia lub zaopiniowania” rozstrzygnięcia organu gminy, a nie jedynie organów nadzoru w rozumieniu przepisów ustawy o samorządzie gminnym (wyrok NSA z 15 marca 2018 r., I OSK 2648/17, LEX nr 2473447)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta