Skończmy wreszcie ze smogiem
W Brukseli właśnie ważą się losy nowelizacji dyrektywy o ochronie powietrza. Polski rząd powinien poprzeć przyjęcie skutecznych ram prawnych oraz wyższych standardów jakości powietrza zalecanych przez naukowców.
W cieniu dyskusji o potrzebie rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz konieczności jak najszybszego wstrzymania wydobycia i spalania w Polsce węgla, w Brukseli trwają polityczne negocjacje, tzw. trilogi pomiędzy Radą UE, PE oraz KE, dotyczące nowelizacji europejskich przepisów o ochronie powietrza. Kluczowe decyzje będą podejmowane już w połowie lutego.
To efekt konsekwentnie realizowanej od kilku lat polityki UE, której założenia określono w Europejskim Zielonym Ładzie. Jej celem jest znaczące obniżenie emisji gazów cieplarnianych, zapewnienie czystej, przystępnej cenowo i bezpiecznej energii, ochrona bioróżnorodności oraz dążenie do zerowego poziomu zanieczyszczeń w celu ochrony zdrowia i środowiska, w tym istotna poprawa jakości powietrza.
Nowe, zaostrzone normy jakości powietrza
Już w planie działania UE na rzecz eliminacji zanieczyszczeń z 2021 r. podkreślono m.in. pilną potrzebę dostosowania unijnych norm jakości powietrza do najnowszych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a Komisja Europejska rozpoczęła proces przeglądu regulacji prawnych, w tym dyrektywy 2008/50/WE w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy oraz dyrektywy 2004/107/WE w sprawie arsenu, kadmu, rtęci, niklu i wielopierścieniowych węglowodorów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta