Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Euro także w Polsce?

07 lutego 2024 | Rzecz o prawie | Elżbieta Chojna-Duch

Zastąpienie waluty narodowej przez unijną nie gwarantuje rozwoju gospodarczego.

Dyskusję o euro dla Polski podejmowano już wielokrotnie, ale tym razem inicjuje ją propozycja Parlamentu Europejskiego dokonania zmian unijnych traktatów, zgodnie z art. 48 traktatu o funkcjonowaniu UE.To radykalne zmiany, bo rozszerzają i wzmacniają kompetencje Parlamentu Europejskiego, ograniczając demokracje narodowe, a jedną z nich jest właśnie obowiązkowe przyjęcie waluty euro przez wszystkie kraje unijne.

Artykuł 3 ust. 4 traktatu o Unii Europejskiej brzmi następująco: „Unia ustanawia unię gospodarczą i walutową, której walutą jest euro”, co akcentuje kwestię instytucjonalną (ustanowienie Unii Gospodarczo Waltutowej).

W projekcie zmiany traktatów proponuje się nowe brzmienie art. 3 ust. 4 TUE, nadając mu inny charakter. Jest to jednoznaczne stwierdzenie: „Walutą Unii jest euro”, z pominięciem roli UGW. Oznacza to traktatowy obowiązek przyjęcia tej waluty przez wszystkie kraje członkowskie, choć nie jest określone, czy także z pominięciem obecnych wymaganych uwarunkowań ekonomicznych i prawnych tzw. traktatu z Maastricht.

Jeden rozmiar dla dobra wspólnego

Do przygotowania ostatniego etapu refom UE głębszej integracji, czyli do próby stworzenia jednolitego państwa europejskiego, ze wspólną polityką fiskalną i pieniężną, (systemem podatkowym i wspólną walutą euro) poprzez zmiany traktatów przystąpiono, po wielu próbach reform,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12792

Wydanie: 12792

Spis treści
Zamów abonament