Dzierżawa gruntów do trzech lat nie wymaga przetargu
Przekazanie pewnych spraw do kompetencji rady gminy jest wyjątkiem, który musi być interpretowany ściśle.
Wojewoda rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził nieważność uchwały rady miejskiej w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości położonych na terenie miasta.
Zdaniem wojewody uchwała była sprzeczna z art. 37 ust. 4 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 344 ze zm.).
Zgodnie z powołaną uchwałą rada miejska wyraziła zgodę na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości, które zostały zagospodarowane przez dotychczasowego dzierżawcę pod nośniki reklamowe.
Zgoda miała dotyczyć kolejnej umowy zawieranej na trzy lata.
Tymczasem wojewoda zwrócił uwagę, że zgodnie z art. 37 ust. 4 u.g.n. zawarcie umów użytkowania, najmu lub dzierżawy na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony następuje w drodze przetargu.
Kompetencje organów
Zdaniem wojewody w przypadku zawarcia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta