Zmiany warunków technicznych wpłyną na realizację inwestycji budowlanych
Nowe regulacje mogą spowodować spowolnienie lub wstrzymanie niektórych inwestycji, wzrost cen lokali, niepewność co do interpretacji prawa oraz wydłużenie procedury wydawania pozwoleń na budowę.
1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dalej: r.w.t.). Nowych regulacji obawiają się zarówno inwestorzy prywatni, jak i gminy.
Nowelizacja dotyczy nie tylko deweloperów mieszkaniowych oraz budynków usługowych, magazynowych i produkcyjnych, ale choćby samorządów realizujących inwestycje dotyczące lokali komunalnych. W przypadku niektórych zmian wątpliwe jest osiągnięcie celu zamierzonego przez projektodawcę co do poprawy warunków życia w budynkach mieszkalnych. W wielu przypadkach wzrosną koszty projektowania i budowy, co przełoży się choćby na ceny nowych mieszkań i domów.
Odległości budynków
Odległość budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad czterech kondygnacji nadziemnych od granicy działki będzie musiała wynosić minimum 5 m i to zarówno jeśli jest to budynek zwrócony ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy, jak i zwrócony ścianą bez okien lub drzwi w stronę tej granicy (§ 12 ust. 1 r.w.t.). Dotychczasowa odległość, czyli minimum 4 m w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy oraz minimum 3 m, gdy budynek jest zwrócony ścianą bez okien...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta