Zintegrowane plany inwestycyjne to alternatywne narzędzie planistyczne
Dzięki nowym przepisom o planowaniu przestrzennym gminy zyskały formalne podstawy do głębszego zaangażowania inwestorów w sprawy lokalne.
We wrześniu 2023 r. weszły w życie przepisy o zintegrowanych planach inwestycyjnych – alternatywnym narzędziu planistycznym, które ma szansę na przemodelowanie trybu współpracy pomiędzy samorządami i biznesem w obszarze zagospodarowania przestrzennego.
Szczególna forma planu miejscowego
Nowe przepisy wprowadziły możliwość stosowania na szeroką skalę nowego narzędzia planistycznego – zintegrowanego planu inwestycyjnego („ZPI”) – elastycznej formuły prawnej pozwalającej na lokalizowanie i realizowanie inwestycji przy jednoczesnym zachowaniu zgodności z planem ogólnym (który ma zastąpić dotychczasowe studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego). ZPI to szczególny plan miejscowy przeznaczony dla konkretnej inwestycji i ustanawiany przez radę gminy na wniosek inwestora po przeprowadzeniu negocjacji i podpisaniu z inwestorem umowy urbanistycznej precyzującej warunki realizacji planowanej inwestycji oraz zobowiązania stron. ZPI obejmie inwestycję główną oraz inwestycję uzupełniającą, a jego wejście w życie spowoduje utratę mocy obowiązującej planów miejscowych lub ich części odnoszących się do terenu objętego przez ZPI.
Inwestycja główna i uzupełniająca
W typowym układzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta