Niewykorzystany potencjał biometanu
W Polsce wciąż nie uruchomiono biometanowni, choć zarejestrowanych jest 139 wytwórców biogazu rolniczego.
Biometan ma wiele atutów, dlatego od lat mówi się o jego ogromnym potencjale jako paliwa stanowiącego przynajmniej częściowo ekologiczny substytut dla gazu ziemnego w Polsce. Energia otrzymywana z biometanu uznawana jest za OZE, a efektywne zrealizowanie transformacji energetycznej w kierunku zielonej energii staje się kluczowym wyzwaniem dla polskiej gospodarki.
Biometan jest gazem, do produkcji którego używa się odpadów z rolnictwa i branży spożywczej. Można go również wytworzyć z biogazu powstałego w instalacjach przy składowiskach odpadów i oczyszczalniach ścieków, a także wodoru odnawialnego. Powstały biogaz poddaje się procesowi oczyszczenia i „upgradowania” do parametrów cechujących gaz ziemny i wówczas może być wprowadzany do sieci gazowej lub transportowany w postaci sprężonej albo skroplonej i wykorzystany do tankowania pojazdów silnikowych.
Coraz częściej mówi się również o przewadze biometanu nad wodorem. Biometan jako paliwo niekopalne, traktowany jest jako neutralny dla klimatu i tym samym pozwalający na realizację celów unijnej polityki energetyczno-klimatycznej w obszarze redukcji emisji CO2, a także w zakresie zagospodarowania odpadów i przejścia na gospodarkę w obiegu zamkniętym. Wykorzystanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta