Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy można zrezygnować z przetargu

30 kwietnia 2024 | Administracja – Orzecznictwo | Katarzyna Markiewicz

Rada miejska może odstąpić od trybu przetargowego jedynie w odniesieniu do umów, względem których ten tryb powinien zostać zastosowany.

Rada miejska na podstawie uchwały wyraziła zgodę na odstąpienie od obowiązku zastosowania przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości. Jak wynikało z uzasadnienia uchwały, nieruchomości zostały zagospodarowane przez dotychczasowego dzierżawcę na cele wynikające z zawartej już wcześniej umowy pod lokalizację nośników reklamowych. Zgoda na odstąpienie od obowiązkowego trybu przetargowego dotyczyła kolejnej umowy zwieranej na okres trzech lat.

Nieważna uchwała

Wojewoda rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził nieważność uchwały. Powołał się na art. 37 ust. 4 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, zgodnie z którym zawarcie umów użytkowania, najmu lub dzierżawy na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony następuje w drodze przetargu.

Na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia tych umów musi wyrazić zgodę wojewoda albo odpowiednia rada lub sejmik. Wojewoda uznał, że w przypadku zawarcia kolejnej umowy dzierżawy nieruchomości na czas oznaczony do trzech lat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12862

Wydanie: 12862

Spis treści

Pierwsza strona

Reklama

Sport

Zamów abonament