Wsparcie europejskiej integracji
Myślę, że uczestnictwo w Erasmusie pomogło zrobić z nas euroentuzjastów – mówi Tomasz Gajderowicz, zastępca dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych
Wprowadzony już w latach 80. XX wieku program wymiany uniwersyteckiej Erasmus jest uważany w Unii za jeden z najważniejszych i największych sukcesów integracji europejskiej. Skorzystały niego miliony młodych ludzi w Europie, w tym ponad 266 tys. polskich studentów. Czy możemy podsumować korzyści z Erasmusa?
Trudno jest o przyczynowo-skutkową analizę tego, co dał Erasmus. W danych widzimy na przykład, że osoby, które wyjechały na Erasmusa, osiągają wyższe wynagrodzenia i mają wyższą zatrudnialność. Wiemy też, że uczestnicy programu są z niego zwykle zadowoleni. Siedmiu na dziesięciu respondentów (73 proc.) wskazało, że uczestnictwo w programie Erasmus+ pomogło im w zdobyciu pierwszej stałej pracy (FRSE, 2022)*. Doświadczenie zdobyte w ramach mobilności jest przez większość badanych absolwentów uznawane za czynnik podnoszący ich szanse na rynku pracy.
To chyba świetny dowód na pożytek z programu?
Nie do końca, bo zaraz pojawia się pytanie; czy te osoby dlatego tak dobrze sobie radzą na rynku pracy, że wyjechały na Erasmusa, czy może po prostu do tego programu zgłaszają się osoby bardziej ogarnięte i przedsiębiorcze – o wyższym kapitale ludzkim. Pytanie więc, czy i w jakim stopniu ich sukces był efektem Erasmusa? W przeszłości było kilka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta