Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciągle jest moda na Polskę

30 kwietnia 2024 | Kraj | Jeremi Jędrzejkowski
Uczestnicy debaty rozmawiali o bilansie gospodarczym 20-lecia naszego kraju w UE i o obszarach wymagających dalszej pracy
autor zdjęcia: studio.rp.pl (5)
źródło: Rzeczpospolita
Uczestnicy debaty rozmawiali o bilansie gospodarczym 20-lecia naszego kraju w UE i o obszarach wymagających dalszej pracy

Bilans 20-lecia naszego kraju we Wspólnocie jest w oczywisty sposób bardzo pozytywny. Mocno rósł PKB, bezrobocie praktycznie zniknęło. Przed nami jednak poważne wyzwania.

Jakie są gospodarcze doświadczenia z 20 lat w Unii? Jak wykorzystać szansę związaną z napływem środków z UE? Już nie tylko rosnące koszty pracy – z jakimi wyzwaniami mierzy się dziś biznes?

To tylko niektóre z zagadnień, o jakich rozmawiano w redakcji „Rzeczpospolitej” podczas debaty „Polska w UE. 20 lat Wspólnoty i co dalej, czyli jaka będzie przyszłość polskiej gospodarki”.

40 proc. PKB ekstra

Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej, przytoczył dane z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, podsumowującego sytuację krajów, które dołączyły do UE w 2004 roku. Jak z nich wynika, gospodarczo najmocniej na wejściu do Unii skorzystały Polska i Litwa. Np. polski PKB bez akcesji byłby mniejszy o ok. 40 proc.

– Odpowiedź na pytanie o korzyści, nawet w ujęciu netto, jest więc jednoznaczna. 40 proc. w 20 lat to różnica ogromna – ocenił Ludwik Kotecki. – Oczywiście można powiedzieć, że trzeba było zawiesić poprzeczkę wyżej, ale to nie ma sensu. Udało nam się bardzo dużo, jesteśmy w zupełnie innym kraju niż 20 lat temu.

Wymienił trzy obszary zmian. Po pierwsze, Polska otrzymała dostęp do jednolitego rynku, po drugie, pojawiły się nowe inwestycje, których nie byłoby bez członkostwa w UE, a po trzecie, motorem wzrostu były fundusze unijne. Przypomniał też, że w momencie akcesji płace w Polsce stanowiły 20 proc. niemieckich. Dziś jest to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12862

Wydanie: 12862

Spis treści

Pierwsza strona

Reklama

Sport

Zamów abonament