Od ambicji do działania
Sukces transformacji energetycznej zależy od współpracy i partnerstwa.
Globalnie około 86 proc. firm deklaruje, że przyjęło całościową strategię w zakresie zrównoważonego rozwoju. W praktyce wdrożyło ją zaledwie 35 proc. z nich. Skąd więc ta ogromna przepaść pomiędzy teorią a praktyką? Połowa badanych firm wskazuje, że brakuje im narzędzi i wiedzy, aby zrealizować swoje zobowiązania i ambicje. Jednak to nie koniec wyzwań. Istotną rolę odgrywa także aspekt współpracy i partnerstwa, gdyż proces transformacji, podobnie jak każda strategiczna zmiana, to gra zespołowa.
Nie ma planety B. Wobec czego transformacja energetyczna to konieczność i wspólna odpowiedzialność za przyszłość. Ale co szczególnie istotne, transformacja przeprowadzona w sposób przemyślany to nie tylko obowiązek, ponieważ może przynieść znaczące korzyści państwom, przedsiębiorcom i konsumentom.
Chociaż o zielonej transformacji mówi się zazwyczaj w kontekście środowiska naturalnego, to trzeba pamiętać, że postępujące zmiany klimatyczne, w tym wzrost średnich globalnych temperatur, topnienie lodowców i towarzyszący im wzrost poziomu mórz i oceanów czy częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe powodują daleko idące konsekwencje dla całych społeczeństw i gospodarki. Przykładów nie musimy szukać daleko. Aby uniknąć skutków suszy i innych klęsk naturalnych, ludność południa może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta