Ceny polis samochodowych będą rosnąć
Kierowcy chcieliby płacić jak najniższe składki, ale przy szkodzie chcieliby otrzymać jak najwyższe odszkodowanie – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Jak dziś wypadamy na tle krajów UE, np. pod względem stosunku składki ubezpieczeniowej do PKB?
W ciągu 20 lat rynek ubezpieczeń w Polsce wzrósł trzykrotnie, a w ubezpieczeniach majątkowych nawet czterokrotnie. Jednak nadal współczynnik składki do PKB jest u nas prawie trzy razy niższy w stosunku do średniej w UE. Wynika to z dużej różnicy w poziomie zamożności społeczeństw. Ważniejsze niż dane liczbowe są zmiany jakościowe na rynku ubezpieczeń. Zagraniczni ubezpieczyciele wnieśli kapitał oraz know-how. Szybko okazało się, że potrafimy tę wiedzę wykorzystać. W wielu obszarach, np. w likwidacji szkód, wdrożyliśmy w Polsce rozwiązania, które są bardziej zaawansowane niż w krajach Europy Zachodniej. Przez ostatnie 20 lat oferta ubezpieczeń stała się bardziej zróżnicowana i lepiej dopasowana do potrzeb klientów. A dzięki temu bardziej dostępna. Polacy z roku na rok ubezpieczają się chętniej.
Obecność w Unii Europejskiej to dostosowanie, zbieżność w różnych wymiarach, także w cenach polis?
W ubezpieczeniach składka musi być adekwatna do ponoszonego ryzyka, w szczególności do wypłaconych odszkodowań i kosztów. W ostatnich latach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta