Raport Pekao: dzięki akcesji PKB Polski się podwoił
20 lat naszego kraju w Unii to okres, w którym zrealizowano ponad 200 mld dol. bezpośrednich inwestycji, zagranicznych oraz czas dynamicznego rozwoju różnych sektorów, szczególnie usług i przetwórstwa przemysłowego. Wśród głównych wyzwań dla polskiej gospodarki pozostają ochrona klimatu i innowacyjność.
Polska najbardziej efektywnie ze wszystkich państw regionu, które przystąpiły do Unii w 2004 roku i później, wykorzystała dwie dekady obecności we Wspólnocie – zarówno w wymiarze postępu cywilizacyjnego, jak i wzmocnienia pozycji na unijnym i globalnym rynku. Część zalet obecności w UE pozostanie motorami wzrostu polskich firm również w najbliższej przyszłości. Większą wagę powinniśmy jednak przykładać do obszarów, w których sukcesy są mniej ewidentne i wymagają pilnych działań, takich jak ochrona klimatu i innowacyjność.
Takie wnioski przynosi raport Banku Pekao „20 lat Polski w Unii Europejskiej z perspektywy przedsiębiorstw i sektorów gospodarki. Kluczowe sukcesy, szanse i wyzwania”, podsumowujący gospodarcze efekty 20-lecia członkostwa Polski w Unii. Analitycy banku wzięli w nim pod lupę minione dwie dekady w sferze ekonomicznej, skupiając się na sytuacji firm oraz przedstawiając dotychczasowe osiągnięcia, jak i wyzwania stojące przed poszczególnymi sektorami gospodarki.
– Wiele wskaźników ekonomicznych dowodzi, że Polska była największym beneficjentem członkostwa w UE wśród państw regionu, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta