Energia na trudne czasy
Transformacja energetyczna może być szansą, a nie jedynie ciosem dla budżetu.
Wysokie ceny prądu, opłaty za emisję CO2, nowe standardy dotyczące raportowania ESG – to tylko niektóre z wyzwań, z którymi mierzą się dziś polscy przedsiębiorcy. Najbardziej wrażliwi są ci, którzy działają w branżach energochłonnych, takich jak przemysł ciężki, branża spożywcza czy automotive. Trudności te skłaniają do inwestowania w zielone technologie, które realnie wpłyną na niskoemisyjność produkcji i niezależność od zewnętrznych perturbacji, takich jak skoki cen surowców czy sytuacja geopolityczna. Ale co zrobić, jeśli w budżecie nie ma środków na inwestycje lub firma nie może pozwolić sobie na ryzyko, że transformacja się nie zwróci? Rozwiązaniem może być model ESCO.
Według danych ARE z lutego 2024 r. w porównaniu z tym, jak kształtowały się ceny w 2021 r., w ciągu ostatnich trzech lat stawki dla największych odbiorców przemysłowych wzrosły o ponad 130 proc. Na taki wzrost kosztów firmy nie były przygotowane – drastyczne podwyżki przełożyły się na realne ryzyko bankructwa, z którym wciąż musi się mierzyć zwłaszcza energochłonny biznes. Tego, jak poważna jest sytuacja, dowodzą chociażby postulaty przedstawione w połowie marca przez Izbę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta