Rola centrów danych w transformacji energetycznej
Decydenci, regulatorzy i przedstawiciele biznesu centrodanowego powinni współpracować.
Wzrost popytu na usługi cyfrowe, w tym coraz częstsze wykorzystanie rozwiązań sztucznej inteligencji, wymaga przetwarzania i przechowywania ogromnych ilości danych. Operacje te mają miejsce w centrach danych bazujących na niezakłócanym dostępie do energii, na którą zapotrzebowanie nieustająco rośnie.
Jak podaje Komisja Europejska w raporcie „Energy Consumption in Data Centres and Broadband Communication Networks in the EU”, centra danych w 2022 r. odpowiadały za 1,8–2,6 proc. konsumpcji energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Według prognoz firmy analitycznej PMR „Rynek centrów danych w Polsce. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2022–2027” w perspektywie kolejnych lat rosnąć będzie wolumen mocy w polskich centrach danych, osiągając w 2027 r. poziom 215 MW. Polska jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się „rynków wschodzących” w całym sektorze data center, co powinno skłaniać całą branżę ICT w kraju do długofalowej strategii działania w kontekście transformacji energetycznej.
Aby poprawić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta