Jak powinna wyglądać współpraca kasy rejestrującej z terminalem płatniczym (cz. 2)
Nieprowadzenie – pomimo takiego obowiązku – ewidencji na kasie fiskalnej naraża podatników na kary pieniężne. Korzystanie, także z więcej niż jednego urządzenia, daje prawo do ulgi na jej zakup. Czynności te mają swoje konsekwencje także w ewidencji księgowej.
W pierwszej części artykułu (opublikowanej 10 czerwca br.) omówiliśmy m.in. zakup pierwszej kasy, jej fiskalizację oraz zmiany, które wejdą w życie od 2025 roku. W tej części opiszemy m.in. kary pieniężne za nieprowadzenie ewidencji za pośrednictwem kasy fiskalnej, odliczenia od zakupy więcej niż jednej kasy oraz ewidencję księgową zwrotów poniesionych kwot i odliczeń dokonanych w związku z zakupem kasy.
Kary
Zgodnie ze zmianami, które wejdą w życie 1 stycznia 2025 r., w przypadku stwierdzenia, że podatnik prowadzący ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, wbrew obowiązkowi, nie zapewni współpracy kasy rejestrującej z terminalem płatniczym, przy użyciu którego zapewnia możliwość przyjmowania płatności, zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących, naczelnik urzędu skarbowego, w drodze decyzji, będzie mógł nałożyć na tego podatnika karę pieniężną w wysokości 5 tys. zł. Wpływy z takiej kary będą stanowić dochód budżetu państwa.
Karę pieniężną uiszcza się, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji o jej nałożeniu (nałożenie kary: Wn konto „Pozostałe koszty operacyjne”; Ma konto „Rozrachunki publicznoprawne z urzędem skarbowym” oraz zapłata kary: Wn konto „Rozrachunki publicznoprawne z urzędem skarbowym”; Ma konto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta